Jak rzadziej opróżniać szambo?

Chciałbym przedstawić Państwu sprawdzony sposób na prawie bezobsługowe szambo betonowe.

Jeśli nie mamy w mieszkaniu zrobionej podwójnej instalacji sanitarnej (z wc 1 instalacja| prysznice wanny i zlewy 2 instalacja) to nic straconego, trzeba zaopatrzyć się w szambo dwukomorowe lub nawet jeśli to możliwe szambo 3 komorowe następnie w ostatniej komorze robimy otwór na średnicę 110 mm, zakupujemy rurę drenażową o tej samej średnicy i kopiemy rów o długości 50-100m.

Rów musi mieć głębokość minimum 30cm niższą niż zrobiony otwór w szambie, wysypujemy na dnie rowu kamień otoczak lub kruszywo jest ono o wiele tańsze a też spełnia swoją rolę.

Następnie rozciągamy rurę drenażową (owiniętą geowłókniną – można taką kupić gotową.) rozkładamy ją na wcześniej wysypanym kamieniu, ważne aby był zachowany poziom nie wyżej od wysokości otworu w szambie, możemy zrobić nawet niewielki spadek.

Następnie obsypujemy rurę kolejną warstwą kamienia czy kruszywa 10-20cm nad rurą, rozwijamy rolkę geowłókniny i zasypujemy wszystko piaskiem a nawet ziemią, i gotowe.

Proszę pamiętać że to idealne rozwiązanie na tereny suche, na tereny podmokłe też się sprawdzi pod warunkiem że macie Państwo rów melioracyjny, Kruszywo i kamień osuszą działkę, nadmiar ścieków zanim dojdzie do rowu wsiąknie w glebę…

Spotkałem się nie raz z takim rozwiązaniem i to na prawdę działa! Pamiętaj że rura musi być owiniętą geowłóknina, trójniki i inne połączenia również powinny być owinięte dodatkowo tym włóknem, inaczej po czasie przez niewielkie szczeliny rura może się zamulić i nie będzie już odprowadzać wody w takiej ilości jakiej trzeba.

Zobacz też ciekawy artykuł Jak wyciągać szambo wprost z ogrodzenia:
Opróżnianie szamba z ogrodzenia