Jak rzadziej opróżniać szambo?

Na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć że nie namawiamy do tego typu działań, przedstawiamy tylko do czego są wykorzystywane zbiorniki dwukomorowe. Mamy jednak wiedzę że niektóre gminy zezwalają na coś w rodzaju szamb betonowych przelewowych-drenażowych. Czy działania wymienione w poniższym artykule są zgodne z prawem należy zapytać u źródła tj. w we właściwym Urzędzie Gminy bądź w  Starostwie Powiatowym

ABC Szamba Betonowe

Chciałbym opisać Państwu sposób który jest wykorzystywany w niektórych gospodarstwach domowych.

Sposób numer 1

Wykonanie podwójnej instalacji w budynku

  • 1 instalacja sanitarna z prysznica, wanny, zlewów, zmywarki oraz pralki podpięta do zbiornika numer 1
  • 2 instalacja sanitarna z samej toalety podpięta do zbiornika numer 2

Niektórzy właściciele domów jednorodzinnych mają w budynku wykonane przez hydraulika podwójne instalacje sanitarne, pierwsza instalacja podpięta jest pod opaskę drenażową na posesji, druga instalacja z samego wc podłączona jest do instalacji wyciągania szamba z linni ogrodzenia tak aby raz na jakiś czas zbiornik został opróżniony przez firmę asenizacyjną.

Jeśli na sposób numer 1 jest już za późno i posiadacie w domu pojedynczą instalację to jeszcze nie jest za późno  aby rzadziej opróżniać szambo istnieje sposób numer 2.

Sposób numer 2

Trzeba zaopatrzyć się w szambo dwukomorowe lub trzykomorowe w zbiornikach tego typu w pierwszej komorze gromadzą się zawsze ścieki grube i kożuch, do następnych komór przelewa się sama woda, którą co niektórzy mogą odprowadzić do gruntu za pomocą opaski drenarskiej. Sypiąc do toalety odpowiednie bakterie można pozbyć się z takiej wody nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń.

Jak zrobić opaskę drenarską

W zbiorniku na deszczówkę czy też w zbiorniku na szambo dwukomorowym przelewowym wykonujemy otwór na średnicę 110 mm na wysokości 20cm niższej niż wlot rury doprowadzającej ścieki czy też deszczówki. Do wykonanego otworu podłączamy rurę drenarską i układamy ją w wykopanym rowie drenarskim.

Głębokość rowu powinna być minimum 30cm niższa niż rzędna wykonanego wcześniej otworu wylotowego w zbiorniku.  Na dnie rowu wysypujemy kamień otoczak ew. kruszywo które jest o wiele tańsze.   Następnie wspomnianą przed chwilą rurę drenarską układamy w tym rowie, możemy zrobić nawet niewielki spadek w kierunku odchodzącym od zbiornika.

Następnie obsypujemy rurę kolejną warstwą kamienia czy kruszywa 20-30cm, rozwijamy rolkę geowłókniny i całość zasypujemy ziemią. Na końcu możemy na całości zasiać trawnik. Geowłóknina sprawi że do naszej opaski nie przedostanie się z góry piasek i ziemia a drenaż posłuży przez wiele lat.

Proszę pamiętać że to idealne rozwiązanie na tereny suche, na tereny podmokłych taki drenaż może zadziałać w odwrotną stronę, woda gruntowa przez drenaż przedostanie się do zbiornika.

Zobacz też ciekawy artykuł Jak wyciągać szambo wprost z ogrodzenia:
Opróżnianie szamba z ogrodzenia